Czy spadek wydajności siłowników hydraulicznych oznacza, że przyszedł czas, aby wymienić je na nowe? Niekoniecznie! Czasami wystarczy przeprowadzić regenerację tych urządzeń. Sprawdź, na czym polega ten proces i przekonaj się, że warto skorzystać z tego rozwiązania.

Demontaż i wstępna ocena stanu siłownika hydraulicznego

Regeneracja siłownika hydraulicznego zaczyna się od wykonania jego demontażu oraz oceny stopnia uszkodzeń części wchodzących w jego skład/budowę. Główne elementy składowe siłownika to: tłoczysko, tłok, dławnica, cylinder, uszczelnienia i mocowania. Każdy z komponentów jest dokładnie analizowany pod kątem uszkodzeń mechanicznych, zużycia oraz powstania ewentualnych wycieków. Szczególną uwagę zwraca się na powierzchnię tłoczyska, które często wymaga regeneracji przez szlifowanie, chromowanie. Proces ten pozwala ocenić zakres potrzebnych napraw i przygotować szczegółowy plan działania. W przypadku większych uszkodzeń niezbędna może okazać się konieczna wymiana lub dorobienie niektórych elementów, żeby przywrócić siłownik hydrauliczny do pełnej sprawności operacyjnej.

Naprawa i wymiana elementów siłownika hydraulicznego

Regeneracja poszczególnych elementów siłownika obejmuje czyszczenie, szlifowanie tłoczysk, wymianę uszczelnień i chromowanie powierzchni metalowych. Naprawie poddawane są także komponenty takie jak dławnice, których prawidłowe działanie wpływa na szczelność całego układu hydraulicznego. Wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów pozwala przywrócić urządzeniu sprawności i eliminuje ryzyko wycieku oleju, co mogłoby obniżać jego efektywność. Regeneracja siłowników hydraulicznych obejmuje także proces honowania cylindrów przywracający gładkość wewnętrznej ich powierzchni. Niezbędne jest to dla zachowania płynnego działania tłoka w całym cyklu operacyjnym.

Montaż i kontrola szczelności siłownika hydraulicznego

Po przeprowadzeniu regeneracji elementy siłownika hydraulicznego są ponownie montowane z uwzględnieniem precyzyjnego dopasowania wszystkich podzespołów. Podczas tej czynności bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na uszczelnienia i właściwe osadzenie komponentów, aby zapobiec przeciekom i zapewnić urządzeniu płynność pracy. Każde połączenie musi zostać odpowiednio zabezpieczone w celu zminimalizowania ryzyka awarii i wycieków.

Testowanie funkcjonalności siłownika hydraulicznego

Przywrócenie pełnej sprawności siłownika hydraulicznego wymaga precyzji, dlatego po jego złożeniu przeprowadza się testy kontrolne pozwalające upewnić się, że działa on zgodnie z wymaganiami technicznymi i nie generuje dodatkowych problemów podczas pracy. Polega to na poddawaniu urządzenia próbom pod różnymi obciążeniami i ciśnieniem. Eksperci sprawdzają szczelność, wydajność i stabilność ruchu, a także wykluczają ewentualne wycieki oleju. Po zakończonej kontroli technicznej regenerowany siłownik hydrauliczny ponownie montuje się w maszynie.

Regeneracja siłowników hydraulicznych jest w naszym odczuciu bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż wymiana elementów na nowe, ponieważ pozwala ograniczyć ilość odpadów przemysłowych. Odpowiednia konserwacja tych urządzeń pozwala też wydłużyć czas eksploatacji maszyn, co przekłada się na niższe koszty operacyjne przedsiębiorstwa. Chcesz przywrócić siłownikom hydraulicznym sprawność? Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy.